Ülle Sillamäe: Õpetaja rolli oli väga hea luua, polnud vaja kaugelt inspiratsiooni otsida

Ülle Sillamäe sisse elamas instagrami õpetaja rolli

Õpetaja Instagramist esietendus oli õpetajate päeval ja oma kolleegidele ning õpilastele? Kartsid ka pisut, mida nad arvavad?

Eks ikka väike kõhedus oli, sest astusin oma kooli publiku ette esimest korda näitlejana. Kolleegid on ikka käinud mujal vaatamas lavastusi, kus olen mänginud.

Kui kooli direktori ja õppedirektoriga juba augustis leppisime kokku, et esietendus tuleb Võrumaa Kutsehariduskeskuses 5. oktoobril, oli ka taganemistee ära võetud. Nüüd tuli ainult proove teha ja tööd teha rolliga. Kogu protsess oli veidi raskendatud, sest nii mõnedki proovid toimusid Tartu Maarjamõisa haiglapalatis, kus lavastaja viibis.

Mõned kolleegid juba teadsid, mis neid ees ootab, aga õpilased tulid saali poolenisti uudishimust, osalt seetõttu, et õpetaja käskis.

Tundsin kohe publiku toetust. Etendus algas tehnilise viperusega, aga see eihäirinud. Läksin tekstiga edasi. Ja see kaasaelamine, energia, mida publikust sain kogu etenduse vältel, andis pigem julgust.

Eriti sooja tunde tekitas õpilaste tagasiside. Mõnel kursusel veel tunnid jätkusid pärast etendust. Esimese kursuse õpilased tulid koridoris vastu ja ütlesid, et väga äge etendus oli.

Esmaspäeva hommikul (etendus toimus reedel) jäi pärast eesti keele tundi üks kolmanda kursuse noormees pärast teisi veel klassi ja teatas häbelikult naeratades, et talle etendus väga meeldis. Veel lisas ta: “Te olete väga hea näitleja.” No mis sa, hing, veel tahad!

Kummas rollis on keerulisem-kas õpetajana klassi ees või laval?

Mõlemad rollid on head. Esimest olen ma Tartus ja Tallinnas õppinud, teist rolli jälle õppinud väga tugeva lavastaja Janno Puusepa käe all.

Kui olin teismeline tüdruk, olin seadnud endale eesmärgi: pärast põhikooli lähen keskkooli ja siis lavakasse. Ema selle plaaniga ei nõustunud. Veenmisprotsess oli äge ja tulemuslik.  Igatahes esimese õpetajahariduse sain Jaan Anveldi nimelisest Tartu Pedagoogilisest Koolist. Sain algklasside õpetaja ja vanempioneerijuhi kutse. Seejärel läksin Ed. Vilde nimelisse Tallinna Pedagoogilisse Instituuti eesti keelt õppima. Ma ei tahtnud enam sedasama eriala veel viis aastat õppida. Tahtsin midagi uut jahuvitavat.

Kõik need aastad õpetajana on olnud väga huvitavad ja õpetlikud. Seepärast õpetaja rolli oli väga hea luua, polnud vaja kaugelt inspiratsiooni otsida.

Mitmendat põlve Sa ise õpetaja oled?

Minu ema Lehte Sillamäe, kes õpetab praegu inglite lapsi, rääkis, et tema on suguvõsas kaheksanda ringi õpetaja. Päris otseselt olen ema kingades, kuid sugupuus järelikult üheksanda ringi õpetaja.Need andmed pole kinnitatud ja pole ise ka väga uurinud, aga väga ei kahtle ka ema sõnades. Tema neiupõlvenimi oli Hurt. Sealtpoolt need vaimutuuled ikka puhuvad.

Mis olid need peamised õpetajate probleemid, mida Sinu peres räägiti, kui olid laps?

Minu ema oli koolidirektor, -inspektor, -nõunik. Kui olin laps, siis oli mu hüüdnimi Dire tütar. Ainus asi, mida ma ei mäleta, et ema oleks rääkinud kodus kooliasjadest või arutanud mingeid kooliga seotud probleeme.

Mina ka ei kaevanud emale õpetajate peale. Vahepeal julgesin teismelisena toriseda, et üks või teine õpetaja on loll. See jutt lõppes kiiresti.

Nüüdseks olen olukorraga leppinud. Olen ise kogenud, et kooli ajal eriti tihti tarka õpetajat ei kohta. Vilistlaste kokkutulekuks on nad kummalisel moel imepärase muundumise läbi teinud ja ootamatult targaks ja heaks saanud.

Kumma seisukoha Sa alla jooniksid? Õpetaja ei tohi inimesena eksida, sest tema suhtes on kogu ühiskonnal suuremad ootused. Õpetaja käib tööl nagu kassapidaja ja tema ei piiksuta vabal ajal kaupa.

Kindlasti ei ole õpetaja klienditeenindaja. Vaieldamatult on õpetaja staatus ühiskonna silmis muutunud. Õpetaja on ka inimene. Ja mis tähendab eksida inimesena? Loomulikult on omad kinnitamata reeglid, mida järgida. Seda nimetatakse ka kutse-eetikaks.

Ma ei tea, et ühiskond väga ootaks midagi. Kõige suuremad ootused õpetajale on lapsevanemal. Vanemas kooliastmes ka õpilasel endal.

Su tegelaskuju ei ole ainult õpetaja, ta on inimene, kellel võib ka vahest juhtuda piinlikke asju. Kuidas sellega päriselt Sinu elus on, kui juhtub midagi piinlikku, mismoodi sellest üle saad?

Oi,neid juhtumisi on palju. Tavaliselt võtan asja huumoriga ja naeran südamest. Kuna veedan olulise osa ajast koolis, siis need juhtumised on ikka seotud õpilastega.

Üks väga ammune lugu tuleb meelde. Töötasin siis Põlva Keskkoolis, mida kohalik rahvas kutsus Metsakooliks. Seda kooli enam sellisel kujul kahjuks ei eksisteeri.

Hakkasin tundi minema. Teiselt korruselt esimesele jõudmiseks tuli minna trepist, mida oli värskelt poonitud. Minu nahktallaga kingad sellist katsumust üle ei elanud ja libistasid end rõõmsalt kivitrepil ees minema. Mina kukkusin istukile ja põntsusin kingadele järele. Ühe kaenla all olnud vihikupakk lendas vasakule, klassipäevik paremale poole. Kui trepist alla olin jõudnud, võtsid mind seal vastu 12. klassi noormehed, kes niisugusel moel trepist laskumist tõenäoliselt loomulikuks pidasid, sest mingit reageeringut nende näos ei täheldanud. Kui naerma hakkasin, tulid ka poisid naeruga kaasa. Nii ma siis seal istusin keset koridori, naerupisarad silmis. Õnneks aitasid noormehed mu püsti, korjasid vihikud kokku, otsisid ulakad kingad üles ja läksime tundi. Keset tundi küsib üks poiss ootamatult: “Õpetaja, kas teil Salvo kelku on?” Mina vastu: “Ei. Aga miks küsid?” “Noh, siis oleks parem trepist alla tulla.” Jälle naersime.

Pean tunnistama, et kirjutasin näidendi Sinust endast inspiratsiooni saanuna. 

Ma loodan, et inspiratsiooni said ikka mu huumorimeelest. Postitan vahepeal sotsiaalmeediasse naljakaid situatsioone, mis minuga juhtunud. See, millest inspiratsiooni said, puudutas telefonimüüjaid. See lugu on ka näidendisse sisse kirjutatud. 

Jah, lugu sai väikse arenduse ja käivitab nii mõnedki teised lood. Lood  õpetajast kui inimesest, kes vaid ühe osa oma elust on õpetaja, aga see osa on paraku määrav.

Dialoogis olid teksti autor Signe Heiberg ja näitleja Ülle Sillamäe.

Tartus esietendus Õpetaja Instagramist 8.detsembril 2018 algusega kell 19.00 Emajõe tn 8 maja saalis.

Õpetaja Instagramist lavastaja on Janno Puusepp

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s